Kas yra žodžio laisvė?

Žodžio laisvė tai yra laisvė kalbėti ar kitokiais būdais skleisti informaciją. Dažniausiai šis terminas iliustruoja cenzūros nebuvimą ir yra neatsiejamas nuo šiuolaikinės demokratijos sampratos. Vis dėlto, turėtumėte prisiminti, kad ši laisvė nėra absoliuti ir neribojama. Ji neapima šmeižto, kitų žmonių niekinimo, menkinimo, skatinimo susidoroti, įžeidinėjimo ir pan. Nors žodžio laisvė yra viena iš svarbiausių žmogaus teisių, jeigu žmogaus komentarai Internete ar kitose medijos priemonėse skatina neapykantą kitiems, propaguoja agresyvius, žeminančius ar diskriminuojančius veiksmus, jis gali susidurti su teisėsauga. Asmeniui, kuris paskleidė klaidingą arba tikrovės neatitinkančią informaciją, gręsia baudžiamoji atsakomybė. Šioje vietoje turbūt reikėtų pridėti ir dar vieną svarbią detalę – į teisėsaugą dėl Baudžiamojo kodekso pažeidimų ir ikiteisminio tyrimo pradėjimo gali kreiptis ne tik nukentėjusysis. Kadangi Internete komentarai yra skelbiami viešai, į teisėsaugą gali kreiptis bet kuris komentaru pasipiktinęs pilietis.

Taigi, jeigu iki šiol manėte, kad žodžio laisvė yra teisė ką norite kalbėti apie kitus, privalote suprasti, kad ja piknaudžiauti jums niekas neleis. Tokie pasiteisinimai, kaip „aš tiesiog išreiškiau savo nuomonę“, „aš nesupratau, kad darau nusikaltimą“, „tokie yra mano religiniai įsitikinimai“ ir pan., nuo atsakomybės neatleidžia. Remiantis Civilinio kodekso 2.24 straipsniu „Asmens garbės ir orumo gynimas“, asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus neatitinkančius tikrovės duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą, taip pat reikalauti atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>