Kas yra patyčios?

Patyčios tai yra agresyvūs, tyčiniai ir pasikartojantys veiksmai, kuriuos, siekdamas įžeisti ir įskaudinti žmogų, naudoja kitas asmuo. Dažniausiai taip besielgiantis žmogus mano turįs psichologinę ar fizinę persvarą. Patyčios pagal agresijos formas yra skirstomos į žodines, fizines ir elektronines. Natūralu, jog kompiuteriui, internetui, mobiliesiems telefonams ir kitoms informacinėms technologijoms tapus neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, ypač išaugo elektroninių patyčių skaičius. Joms pradėti užtenka vieno veiksmo (įžeidžiančio komentaro, el. laiško ar nuotraukos), kuris vėliau gali pradėti nesustabdomai plisti virtualioje erdvėje.

Statistika tik dar kartą įrodo, kad patyčios mūsų visuomenėje tapo šių laikų epidemija. 2014 m. Tarptautinės mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos studijos duomenimis, net du iš trijų Lietuvos mokinių buvo susidūrę su patyčiomis t. y. iš jų tyčiojosi arba jie patys tyčiojosi iš kitų. Taip pat buvo nustatyta, jog Lietuvoje dėl patyčių ir psichologinio smurto 2013 m. nusižudė 44 paaugliai, t.y. po vieną jauną žmogų beveik kiekvieną savaitę! Vis dėlto, savižudybė nėra vienintelis patyčių rezultatas – anot šios srities specialistų, psichologinis smurtas jauname amžiuje trikdo asmenybės raidą, savęs vertinimą ir orumo formavimąsi. Įdomiausia yra tai, kad skriaudėjais dažniausiai tampa tie žmonės, kuriems realiame gyvenime trūksta pasitikėjimo savimi. Realybėje tokie žmonės vengia išsakyti savo nuomonę, jie yra susikaustę ir bailūs. Neretai tokie asmenys patys yra psichologiškai ar fiziškai skriaudžiami ir įžeidinėjami.

Mūsų visuomenė vis dar yra pakanti patyčioms, tačiau nuo jų nukentėjusieji jau turėtų suprasti, kad už tokią veiklą yra numatyta administracinė, civilinė ar net baudžiamoji atsakomybė, kuri, be kitų nemalonumų, gali užtraukianti ir teistumą. Kaip nurodo Lietuvos Respublikos Baudžiamasis Kodekso 154 straipsnis, „Tas, kas paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>